Arçelik Bulaşık Makinesi Çalışıyor Ama Su Almıyor

Akşam yemeğini yedikten sonra ev kadınların kafasından geçen şey çoğunlukla şudur; “bulaşık makinesi ne güzel şey”. Fakat bu durum her an değişebilir ve bulaşık makinesi Arçelik marka olsa bile bozulabilir. Bulaşık makinelerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan biri su almama problemidir. Bu bulaşıkları temizleyemeyeceği ya da çalıştırmayacağı gibi etkiler yaratmanın yanında, yeterli su almaması durumunda bulaşıkların tamamen çizilmesine de neden olabilir. Peki Bulaşık makinesi neden su almaz?

Bulaşık makinelerinin su almama durumunda ilk kontrol edilmesi gerek şey tabi ki bağlı olduğu şebekeden su gelip gelmemesidir. Öncelikle suların açık olup olmadığını ya da bağlı olduğu musluktan su gelip gelmediğine bakmak gerekir. Eğer musluktan su geliyorsa, bağlı olduğu hortumun tıkanıp tıkanmadığı ya da hortumun deforme olup olmadığına bakmak gerekir.

Eğer bunlarda herhangi bir problem yoksa, bakmamız gereken ilk parça su valfidir. Su valfi bulaşık makinesinin su almasını sağlayan bir parçadır. Eğer bu bozulduysa bulaşık makinesi su almayacaktır. Bir diğer nokta da pompanın bozulup bozulmamasıdır. Bu pompanın kısa devre yapması durumu sık görülür. Eğer su almasını sağlayan pompa bozulduysa bulaşık makinesi yine su almayacaktır.

Arçelik bulaşık makinelerinin bazı modellerinde emniyet swich’i bulunur. Eğer bu siviç arızalandıysa bulaşık makinesi su almayacaktır. Bu swichin arızalanması durumunda sizin müdahale edebileceğiniz bir şey olmadığından teknik servisi çağırmak daha yerinde olacaktır.

TIKLA SERVİSİ ARA