Arçelik Buzdolabı Çok Ses Yapıyor

Buzdolaplarının ses yapması sadece markasına bağlı değil kullanım şartlarına göre belirlenir çoğunlukla. Arçelik buzdolapları diğer buzdolabı markalarına göre daha çok ya da daha az ses çıkarmaz. Peki buzdolaplarının ses çıkarma nedenleri ne olabilir?

Arçelik buzdolaplarının çok ses çıkarma sorunlarında en fazla denk gelen sorunlardan biri buzdolabının konulan yerinin ses çıkarmaya elverişli olmasıdır. Özellikle ayaklarının dördü de yere basmıyorsa, motor çalıştığında titremesi ve gerekenden fazla ses çıkarması oldukça olası. Özellikle bu titreme ve ses çıkarma buzdolabının da daha fazla yıpranmasına neden olabilir. Bu durumda buzdolabının yerini iyi ayarlamanız ve ayakların hepsinin yere tam oturduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bir diğer neden Arçelik buzdolabının motorundan kaynaklanan sestir. Özellikle motorda bulunan rulmanların işlevi motorun daha az titremesini ve daha az ses çıkarmasını sağlamaktır. Bu rulmanlar ya da rulmanlardan biri bozulduğunda daha gürültülü ve sarsıntılı çalışır. Böyle bir durumda rulmanların değişmesi ya da onarılması gerekir.

Buzdolaplarının motorlarında sessiz çalışmasını sağlayan bir yağ bulunur. Bu yağın azalması ya da bitmesi hem motorun daha gürültülü çalışmasına ne olur, hem de motorun çok kısa sürede bozulmasına ya da yanmasına neden olur. Bu nedenle sesin motordan kaynaklandığına emin olduğunuzda hızlı bir şekilde teknik servisi aramak yerinde olacaktır. Teknik servisi çağırmadan önce buzdolabını boşaltıp, fişini çekip bir sürede beklemeniz gerekir.

SERVİS ÇAĞIR