Arçelik Buzdolabı E3 Hatası

Arçelik buzdolapları belirli arıza ya da aksaklık durumlarını kullanıcılara haber vermek için bazı hata kodları kullanır. Bu hata kodları kullanıcılara arızanın tam olarak ne olduğunu haber verir ve bu sayede onarımı fazlası ile kolaylaştırır. Bu arıza kodları markaya göre ya da modele göre değişiklik gösterse de temel olarak aynı prensipler üzerine kuruludur.

Arçelik buzdolaplarında E3 hata kodu genellikle buzdolabının dondurucu bölümünde ki sensör arızası durumunda kendisini gösterir. Ya da dondurucu bölümünün kapağının uzun süre açık kalması durumunda bir uyarı olarak ortaya çıkar. Peki buzdolabından E3 hata kodu almış olduğunda ne yapmak gerekir?

E3 hata kodu almış olduğunuzda servisi aramadan önce bazı kontrolleri kendiniz yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Öncelikle dondurucu bölümünün kapağının tam kapanıp kapanmadığına bakmanız gerekir. Eğer kapanmıyorsa, kapatmak için bir yol bulmanız arızayı ortadan kaldıracaktır.

Buzdolabının dondurucu kapağının kenarlarında hava almaması için lastikler bulunur. Bu lastikler soğuk havayı içeride, sıcak havayı da dışarda tutmak içindir. Eğer bu lastikler aşınmış ya da deforme olmuşsa, yani yırtılmış ya da delinmişse içeriye sıcak hava girdiği anlamına gelir ve buzdolabı hem daha çok enerji tüketerek daha az soğutur, hem de E3 hatası verir. Bu lastikleri değiştirerek sorunları çözebilirsiniz.

Dondurucu bölümünün kapak sensörü, kapak kapalıyken sensöre temas ederek açık ya da kapalı olduğunu anlar. Eğer kapakta ki bu çıkıntı sensöre temas etmiyorsa buzdolabı kapağı açık olarak algılanır ve soğutmaz. Işığı da açık kalmaya devam eder. Bu nedenle kapağın sensöre tam denk gelmesine dikkat edin.

SERVİS ÇAĞIR