Arçelik Buzdolabı İçeriye Su Akıtıyor

Arçelik buzdolaplarında en fazla görülen sorunlarından biri de buzdolabının içeriye su akıtmasıdır. Buzdolabının içeriye su akıtmasının birçok nedeni olabilir ve teknik servisi çağırmadan önce bazı kontrolleri yapmak gerekir.
Arçelik buzdolaplarının içeri su akıtmasının en büyük nedeni tahliye borusunun tıkanmış olmasıdır. Tahliye borusunda ki tıkanıklığı çözmek sorunu da çözecektir.

Tahliye borusunu açmak için ilk olarak buzdolabının içerisini boşaltın ve kapakları açık şekilde 2 gün boyunca bekletin. 2 gün sonra buzdolabının arka kısmında ve dondurucu bölümünün olduğu yerde ki kapağı çıkarın. Buradan tahliye borusuna ulaşabilirsiniz. Bazı Arçelik modellerinde tahliye borusuna ulaşabilmek için peteği de çıkarmak gerekebilir.

Tahliye borusuna ulaştıktan sonra anten gibi ince ve uzun bir aracı tahliye borusuna sokun. Suyun boşalma sesini duyana kadar sokmaya ve karıştırmaya devam edin. Suyun boşalma sesi geldikten sonra tıkanıklık açılmış olacaktır ve buzdolabı içeriye su akıtmayacaktır.

Eğer bu işlemler sizin yapabileceğiniz niteliğin üzerinde ise müdahale etmeden teknik servisi aramak daha sağlıklı olacaktır.

Tahliye borusunun bir daha tıkanmaması için de bir takım önlemler almak gerekir. Örneğin buzdolabına koyduğunuz sebze ve meyveleri sebzeliğe koymanız gerekir. Çünkü meyve ve sebzelerin üzerinde mutlaka su olur. Dolapta bu su yoğunlaşarak ya da buharlaşarak tahliye borusunu tıkayabilir.

Aynı şekilde buzdolabına ağzı açık yiyecek de bırakmamaya özen gösterin. Aynı mantıktan dolayı bu da zamanla tahliye borusunun tıkanmasına neden olur.

SERVİS ÇAĞIR