Arçelik Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor

Çamaşır makinelerinin olması gerekenden daha fazla sallanması kullanıcıları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ayrıca rahatsız etmese bile bu başka bir arızanın habercisi olabilir. Bu nedenle çok fazla sallanan çamaşır makinelerine, bunun nedenini anlamak için kısa bir göz atmanız yerinde olacaktır.

Çamaşır makinesinin sallanması durumu birçok nedenden kaynaklanabilir. İlk kontrol etmeniz gereken şey çamaşır makinesinin konduğu yerde ayaklarının tam olarak yere oturup oturmadığıdır. Eğer çamaşır makinesinin ayaklarından biri havada kalıyorsa çamaşır makinesinin sallanması oldukça normaldir. Ayrıca bu aşırı sallanma durumu çamaşır makinenizin çok daha hızlı yıpranmasına da sebep olacaktır. Bu nedenle çamaşır makinesini yere tam oturtmanızda fayda var.

Bir diğer neden çamaşır makinenizin kapasitesinden daha fazla çamaşır ile doldurulmuş olabilir. Çamaşır makinesinin kazanını çok doldurduğunuzda makine kazanı döndürmekte oldukça zorlanacak ve olması gerekenden daha fazla sallanacaktır. Bu durum çamaşır makinenizin çabuk bozulmasına ya da kazanın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle çamaşır makinenizin kapasitesinden fazla çamaşır ile doldurmamalısınız. Çamaşırları doldurduğunuzda üst kısımda mutlaka biraz boşluk olmalı.

Çamaşır makinesinin çok sallanmasının bir diğer nedeni de kazanı tutan ve sarsıntıyı önleme işlevi olan rulmanlardan birinin bozulması olabilir. Bu rulmanlar kazanı havada tutar ve sarsıntıyı en aza indirir. Eğer rulman ya da rulmanlar bozulduysa çamaşır makinesinin de bozulmasına çok az kalmış demektir. Bu nedenle çamaşır makinesinin rulmanları mutlaka değiştirilmelidir.

TIKLA SERVİSİ ARA