Arçelik Bulaşık Makinesi Deterjan Kapağı Açılmıyor

Arçelik bulaşık makinelerinin deterjan kapağının açılmaması durumu çok sık karşılaşılan bir sorun olmasa da yer yer ortaya çıkan bir sorundur. Bunun birkaç farklı nedeni olabilir ve bu nedenler için herhangi bir teknik servis çağırmanıza gerek yoktur.

Arçelik bulaşık makinelerinin deterjan kapaklarının açılmamasının en büyük nedenlerinden biri daha önce kullandığınız deterjanların kuruyup yapışarak açılmasını engellemek olabilir. Bunun nedeni kalitesiz bir deterjan kullanılması ya da deterjanın gerekenden daha fazla koyulması olabilir. Yapmanız gereken kapağı zorlayıp açarak içini güzelce temizlemek olacaktır. Temizledikten sonra deterjanın kalitesine ve koyacağınız orana dikkat etmeniz gerekir.

Arçelik bulaşık makinelerinde bir zamanlayıcı opsiyonu vardır. Doğal olarak deterjan kapağının açılması da bu opsiyona bağlanmıştır. Bulaşık makinesinin kullanma kılavuzunda bu opsiyon detaylı olarak yer alır. Bu zamanlayıcıyı devre dışı bırakmak ya da bu zamanlayıcıya uygun bir şekilde kapağı açmak sorunu çözecektir ki zaten bu bir sorun olarak değerlendirilmemelidir.

Arçelik bulaşık makinelerinde elektriğe bağlı bir kilit sistemi bulunur. Çoğu zaman emniyet açısından kapağın açılmasına izin vermeyebilir. Bu da kullanma kılavuzunda detaylı olarak yer alır. Bunu devre dışı bırakmanız muhtemelen mümkün değildir ve emniyet açısından bırakmamanız da önerilir. Metal olan bu serbest bırakma mandalı bozulduğunda kapak açılmayabilir. Bir tornavida yardımı ile kapağı açabilir ve mandalı serbest bırakabilirsiniz. Eğer bozulmuş ya da deforme olduysa değiştirmeniz gerekir.

One comment

  1. Deterjan kutusunun bobiniymiş sanırım bizim makinanın bozulan parçası. Kutuyu değiştirdiler ve sorun ortadan kalktı. Makinemden gayet memnunum çok iyi yıkıyor.

Comments are closed.

TIKLA SERVİSİ ARA